Smar Do Zamków I Kłódek skrzynka

Regularne smarowanie zamków w drzwiach to ważna czynność serwisowa. Smarowanie zamków pozwala utrzymać je w pełnej sprawności przez lata i uniknąć niepotrzebnych awarii. Bardzo ważny jest wybór właściwego smaru do zamków. Niewłaściwy środek smarny może być źródłem dodatkowych problemów.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak działa typowy zamek w drzwiach mieszkania albo domu?
  • W jaki spsób wybrać właściwy środek do smarowania zamków?
  • Jak smarować zamki w drzwiach?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez sprawnie działających zamków.

Pełnią one rolę strażników ludzkiego mienia. Zamki montuje się w drzwiach wejściowych, zewnętrznych i wewnątrzklatkowych. Zamki montuje się w drzwiach do budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. Stosuje się je również w bramach garażowych. Zamki są również ważną częścią furtek, w tym przypadku jednak mają one nieco inną konstrukcję. Wielu osobom wydaje się, że zamki to mechanizmy bezobsługowe. Tak jednak nie jest. Zaniedbania serwisowe często powodują awarie zamków. Pierwsze objawy to zacinanie się zamków, chwytanie klucza, a także problemy z przekręceniem bębenka. Sygnałem alarmowym powinna być także głośna praca mechanizmu zamka. Producent zamka nakłada na mechanizm smar w procesie produkcji, ale nic nie jest wieczne. Smar wyparowuje, albo wycieka. Zwłaszcza zamki wystawione na działanie wilgoci i opadów atmosferycznych (w drzwiach zewnętrznych) a także brudu i kurzu są szczególnie narażone na uszkodzenia. Trzeba też pamiętać o tym, że typowy zamek to mechanizm. A każdy mechanizm zużywa się w trakcie eksploatacji. Im bardziej intensywna eksploatacja, tym szybsze zużycie. Brak smaru zdecydowanie przyspiesza zużycie każdego mechanizmu. Nadal można znaleźć osoby, które zalecają smarowanie zamków olejem jadalnym. To nie działa. Może też spowodować bardzo wiele szkód. Zamków nie powinno się również smarować przy użyciu środków w rodzaju WD40. Poprawa pracy mechanizmu może być chwilowa.

Trzeba również pamiętać o tym, że winnym problemów z otwieraniem drzwi wcale nie musi być zamek. W trakcie długoletniej eksploatacji może dojść do opuszczenia się drzwi. W drzwiach metalowych mogą skorodować zamki. Drzwi ze słabej jakości drewna mogą nasiąknąć wodą. To wszystko może powodować problemy z właściwą pracą zamka.

 

Jak działa typowy zamek w drzwiach?

Typowy zamek, stosowany w drzwiach do lokali mieszkalnych i firmowych składa się z trzech  zasadniczych części. Pierwsza to układ, który rozpoznaje kształt określonego klucz. Druga to bębenek. Trzecia to mechanizm ryglujący drzwi. W typowym zamku, w układzie rozpoznającym klucz, znajduje się kilka bolców. Są one zamontowane na sprężynkach. Bolce mają różną długość. Jest ona dostosowana do wycięć w kluczu. Jeśli do układu rozpoznającego został wprowadzony właściwy klucz, bolce ustawiają się w jednej linii. Wtedy możliwe jest przekręcenie klucza w zamku i obrót bębenka. Jeśli do układu rozpoznającego został wprowadzony niewłaściwy klucz, bolce blokują możliwość jego obrotu w zamku. Obrót bębenka powoduje wysunięcie rygla, który blokuje drzwi. Bębenek jest połączony z ryglem za pomocą kolejnego, zazwyczaj prostego i mocnego mechanizmu. Oczywiście, nasz opis dotyczy prostego, typowego zamka. W obecnych czasach stosuje się nieco bardziej zmodyfikowane konstrukcje. Jednak w większości przypadków podstawowa idea działania pozostała bez zmian.

Smar, zastosowany przez producenta zamka umożliwia cichą i precyzyjną pracę bolców. Smaruje się także bębenek, aby mógł się bezproblemowo obracać i inne elementy. Smar zapewnia płynną pracę, wycisza pracujące części i chroni je przed korozją. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, nic nie jest wieczne. Dlatego też zamki powinno się smarować przynajmniej raz w roku. W przypadku zamków w drzwiach wewnętrznych i bramach garażowych warto to robić dwa razy częściej. Dlaczego? Bo takie zamki są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. To wilgoć, wahania temperatur, mróz i  wysokie temperatury. Tak, to prawda – zamek w drzwiach zewnętrznych może również zamarznąć.

Smar Do Zamków I Kłódek drzwi

(zdj. Tecmaxx)

Jaki środek do smarowania zamków w drzwiach? Jak smarować zamki?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni środek smarny. Przeznaczony specjalnie do smarowania zamków. Absolutnie nie warto słuchać porad, które zalecają stosowanie obojętnie jakiego środka smarnego. Albo nawet wspomnianego wcześniej oleju jadalnego. Zamki wymagają specjalnego smaru. Nowoczesne środki do smarowania zamków mają w swoim składzie smar, olej penetrujący, dodatki chroniące przed korozją, środki pielęgnujące i wiele innych. Bardzo ważne jest to, aby środek do smarowania zamka był w formie sprayu i posiadał wygodny aplikator. Dzięki niemu uda się nasmarować wszystkie ważne elementy zamka bez konieczności jego rozbierania.

Rekomendujemy użycie Smaru do zamków i kłódek Tecmaxx. To bardzo skuteczny środek, który można stosować do smarowania wszelakiego typu zamków, a także kłódek. Smar do zamków Tecmaxx usprawnia działanie mechanizmów zamków i kłodek. Smar skutecznie chroni przed wilgocią. Dzięki temu zabezpiecza zamek przed korozją i przed zamarznięciem. Smar można użyć jako odmrażacza do zamka. Smar do zamków i kłodek Tecmaxx posiada wygodny aplikator, który można wprowadzić do wnętrza bębenka zamka. Można również dodatkowo spryskać Smarem klucz, umieścić go w zamku i kilkakrotnie przekręcić. Smarem warto spryskać wszystkie elementy zamka, do których można dotrzeć. Na przykład rygiel, który wysuwa się na zewnątrz, po przekręceniu bębenka.

Do smarowania zamków i kłódek, szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych, można również użyć Smaru ŁT-43 Tecmaxx. Jest on bardzo odporny na działanie wody. Nie sposób go wymyć, dlatego tym bardziej nadaje się do stosowania w wilgotnym środowisku. Można nim nasmarować mechanizm. Smar ŁT-43 Tecmaxx znajdzie również zastosowanie przy smarowaniu zawiasów drzwi i bram. Smar ŁT-43 jest odporny na działanie temperatur od minus 30 do plus 130 st. C.

 

Regularna konserwacja zamków w drzwiach to czynność serwisowa, która zapobiega awariom. Pozwala też na płynną i cichą pracę zamków. Serwisowanie zamków jest proste. A same środki niedrogie.

Michał Lisiak