Wazelina Techniczna

Jeśli komuś wydaje się, że wazelina techniczna znajduje zastosowanie wyłącznie w profesjonalnych warsztatach, to jest w błędzie. Okazuje się, że ta popularna substancja zjednała sobie zwolenników także wśród domowych majsterkowiczów, którym trudno byłoby się bez niej obejść. Niezwykle wszechstronne i uniwersalne zastosowanie, przystępna cena i duża dostępność to tylko niektóre z jej zalet!

Z artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób wazelina techniczna może być wykorzystywana
  • czy wazelina techniczna przewodzi prąd
  • gdzie kupić wazelinę techniczną
  • jakie są jej właściwości
  • czym różni się wazelina techniczna wysokotopliwa od niskotopliwej

Wazelina techniczna – zastosowanie

Wiele osób może być zdziwionych tym, jak bardzo uniwersalne jest działanie tej substancji. Ten środek ochronny stosowany może być w przypadku rozmaitych mechanizmów, które ulegają słabemu obciążeniu. Mamy tutaj na myśli zarówno skuteczne zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją (mowa choćby o grillach, kosach, siekierach czy sprzęcie budowlanym), jak i konserwację elementów gumowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. To bardzo dobry środek do pielęgnowania skórzanych elementów (na przykład butów), które nie będą dzięki temu ulegały nadmiernemu wysuszeniu, którego konsekwencją bywa pękanie. Klemy akumulatora natomiast są po jej użyciu bardzo dobrze zabezpieczone przed utlenianiem.

Wazelina techniczna w sprayu jest preparatem niedrogim, jej opakowanie nabyć można z powodzeniem już za kilkanaście złotych. Powinna znaleźć się w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym, znajdując różnorodne formy zastosowania.

Wazelina techniczna bezkwasowa –  czym się charakteryzuje?

W zdecydowanej większości przypadków,  wazelina techniczna posiada  w swoim składzie kwasy. Ich zawartość może być mniejsza lub większa, a każdy z typów powinien zostać wykorzystany do nieco innych prac. Istnieje jednak również wazelina techniczna bezkwasowa. Ma ona rację bytu przede wszystkim tam, gdzie trzeba zabezpieczyć skutecznie i w bezpieczny sposób połączenia elektroniczne. To jednak nie jedyne jej przeznaczenie, z powodzeniem jest też stosowana na uszczelki czy elementy gumowe oraz skórzane

Wazelina techniczna niskotopliwa i wysokotopliwa – porównanie

Warto podkreślić, że domowe zastosowania tego preparatu podzielić można na dwie zasadnicze grupy. Otóż wazelina techniczna wysokotopliwa (czyli taka, którą z powodzeniem wykorzystywać można nawet w trudnych warunkach, bo wytrzymuje działanie temperatury do 55 stopni Celsjusza) dedykowana jest elementom metalowym i śrubom.

Wazelina niskotopliwa natomiast to ta, która ma temperaturę pracy na poziomie maksymalnym 30 stopni Celsjusza. Stanowi ciekawą i często używaną alternatywę smaru. Zabezpieczanie nią łożysk czy innych elementów lekko obciążonych to doskonały pomysł.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że produkty wiodących producentów wytrzymać mogą z powodzeniem nawet temperaturę rzędu 120 stopni Celsjusza. Sprawdzą się wtedy w obu przypadkach.

Wazelina techniczna do uszczelek i nie tylko

Ze względu na bardzo szerokie spektrum zastosowań, wazelina techniczna jest dostępna w różnie opakowanych wersjach. Wiele sposobów aplikacji w znacznym stopniu ułatwia pracę tym, którzy z tego środka na co dzień w swoim gospodarstwie domowym korzystają. Producenci oferują ją głównie w tubkach.  Polecana przez specjalistów jest także wazelina techniczna w sprayu. Ten sposób jej aplikowania wskazuje się jako najbardziej wygodny i komfortowy.

Czy wazelina techniczna przewodzi prąd?

To zagadnienie zainteresuje z pewnością wszystkich tych, którzy nigdy z tego środka nie korzystali i być może mają w związku z tym pewne obawy. Pragniemy jednak rozwiać je już na wstępie. Twierdzi się, że wazelina techniczna jest izolatorem, choć dzięki jej zastosowaniu jak najbardziej połączenia elektryczne dobrze przewodzą prąd. Jest to więc izolator, który można użyć do smarowania styków, aby np. zamknąć dostęp powietrza i chronić przed korozją. Czyta wazelina (prosto z pudełka) to izolator, po zastosowaniu wchłania oderwane cząsteczki materiałów przewodzących stając się przewodnikiem prądu.

Wazelina Techniczna Zastosowanie

Wazelina techniczna – gdzie kupić?

Środek ten powszechnie dostępny jest w stacjonarnych sklepach ogólnobudowlanych. Można z wielkim powodzeniem kupić go także za pośrednictwem Internetu. Dostępność w sklepach internatowych jest duża, a produkt nabyć można od ręki. Wazelinę techniczną bez problemu można kupić również w supermarketach.

Podsumowanie:

  • wazelina techniczna w formie sprayu sprawdza się najlepiej, dzięki precyzyjnej aplikacji i możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc
  • dzięki uniwersalności jej działania powinna znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym

Michał Lisiak