smar biały klamka drzwi

Gdybyśmy policzyli, ile razy dziennie otwieramy i zamykamy drzwi, pewnie wynik by nas mocno zaskoczył. Nie dziwmy się więc, że klamki z czasem się zużywają i trzeba je wymienić. Wymiana klamki w drzwiach nie jest zadaniem karkołomnym. Aczkolwiek warto tu wspomnieć, że wiele zależy od tego, z jakimi drzwiami mamy do czynienia.

Wymiana klamki – czyli klamka klamce nierówna

Należy podkreślić, że wymiana klamki w starych drzwiach wygląda nieco inaczej, niż wymiana klamki w drzwiach antywłamaniowych. Mało tego, klamki mamy przecież również w oknach. Nawet jeśli wiesz jak wymienić klamkę w oknie, to przecież mechanizm klamki w drzwiach jest inny. Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, jak wymienić klamkę w drzwiach zwykłych np. pokojowych.

Będziesz potrzebować:

  • śrubokręt krzyżakowy,
  • wiertarkę i wiertło do drewna,
  • ołówek,
  • klucz imbusowy,
  • smar biały TECMAXX.

Wymiana klamki w drzwiach krok po kroku

Krok 1: demontaż klamki w drzwiach

Jak zdemontować klamkę? Najpierw sprawdź, czy Twoje klamki są zabezpieczone śrubami ustalającymi. Jeśli tak, dopasuj klucz imbusowy i usuń śruby, a następnie zdejmuj klamki. Stary szyld zdemontujesz za pomocą śrubokręta krzyżakowego, którym odkręcisz wkręty z obu stron.

Krok 2: przymiarka nowej klamki

Po zdemontowaniu starej klamki w otworze umieszczamy trzpień nowej i mierzymy nową klamkę. Teraz sprawdzamy, czy otwory mocujące szyld nowej klamki zgrają nam się ze starymi. Niestety taki zbieg okoliczności to raczej rzadkość.

Krok 3: znaczenie i wiercenie nowych otworów

Jeśli nowa klamka nie jest identycznym modelem co poprzednia, zachodzi potrzeba wywiercenia nowych otworów na śruby mocujące. W tym celu ustaw dokładnie i równo klamkę w pozycji docelowej i w miejscu otworu na śrubę zaznacz ołówkiem punkt. Czynność powtórz z drugiej strony. Następnie w oznaczonym punkcie nawierć otwory na śruby mocującej.

Krok 4: montaż nowej klamki

Teraz pora na niemalże ostatni krok, czyli montaż nowej klamki. Umieść trzpień w otworze i zamocuj klamki z szyldem. Następnie w nawiercone miejsce wsuń śruby mocujące i za pomocą śrubokręta krzyżakowego dokręć szyld do drzwi. Ostatnim etapem będzie zabezpieczenie klamki śrubami ustalającymi.

Krok 5: nasmaruj klamkę

Już prawie gotowe! Jeszcze tylko musimy sprawdzić, czy klamka dobrze się trzyma i zweryfikować płynność poruszania się. Nową klamkę dobrze jest nasmarować. W tym celu możesz zastosować smar biały TECMAXX, który nie ścieka i wykazuje duże zdolności penetrujące oraz gwarantuje długotrwałe smarowanie. Śmiało możesz go zastosować również na zawiasy, które przy okazji wymiany klamki również warto skontrolować.

Jak widzisz, wymiana klamki w drzwiach to zadanie proste i szybkie w wykonaniu. Z naszym poradnikiem bez problemu poradzisz sobie już z wymianą klamki z długim szyldem czy z dwoma rozetami.