Sprezone Powietrze Czyszczenie

Jest to opcja wygodna, niedroga, nowoczesna, a ponadto przynosząca znakomite efekty. Nic dziwnego, że sprężone powietrze w kontekście dbania o sprzęt komputerowy i urządzenia elektroniczne pojawia się coraz częściej. Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje.

Z artykułu dowiesz się:

  • co można czyścić sprężonym powietrzem
  • jakie są zalety używania tego produktu
  • jak zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i sprzętom, które czyścimy
  • gdzie można kupić sprężone powietrze

Dlaczego sprężone powietrze to dobry wybór?

W opinii specjalistów jest to jedna z najskuteczniejszych metod pozbywania się drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń zarówno ze sprzętu komputerowego, jak i innych urządzeń elektronicznych. Z powodzeniem dociera do miejsc uważanych powszechnie za trudno dostępne.  Szybko i sprawnie można dzięki temu wydłużyć ich żywotność, niejako przy okazji dbając także o ich estetykę.

Sprężone powietrze – cena

Jego cena także jest bardzo konkurencyjna, puszka sprężonego powietrza pojemności 400 ml to koszt rzędu kilkunastu złotych. Wystarcza na długi czas, zatem możemy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie sprzętu dosłownie za grosze.

Sprężone powietrze do komputera i nie tylko!

Wykorzystanie tej metody w kontekście czyszczenia komputera jest najbardziej popularne, ale nie jedyne. Opcja ta będzie nieodzowna również wtedy, kiedy będziemy chcieli pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń ze sprzętu biurowego typu drukarka, a także z kasy fiskalnej, urządzeń mechaniki precyzyjnej czy też sprzętu fotograficznego. Podkreśla się, że w opinii internautów sprężone powietrze sprawdzi się również w przypadku czyszczenia wentylatorów i układów hamulcowych. Widać wyraźnie, że uniwersalność tego nowoczesnego środka nie ma sobie równych!

Należy wiedzieć, że jeśli opakowanie ze sprężonym powietrzem odwrócimy do góry nogami, to jego zawartość zyska nowe właściwości. Stanie się bowiem mieszaniną o właściwościach zamrażających, dzięki której schłodzić możemy powierzchnię nawet do -50 stopni Celsjusza.

 

Jak wykorzystać powietrze sprężone? Kolejne etapy pracy

Zanim wykorzystamy sprężone powietrze w sprayu w celu wyczyszczenia sprzętu komputerowego, powinien być on odłączony od zasilania dla zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa. Nie można stosować tej metody w zamkniętych pomieszczeniach, w pomieszczeniu musi być przewiew. Balkon, taras czy ogród będą zdecydowanie miejscem, w którym można bez obaw z tej metody korzystać. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, otwórz okno w pomieszczeniu, w którym czyścisz sprzęt. Miejmy na uwadze również to, że sprężone powietrze do komputera spowoduje znaczny spadek temperatury jego powierzchni, dlatego komponenty sprzętu muszą być wystudzone.

Skoro już o bezpieczeństwie mowa, zadbajmy o to, by założyć specjalne ochronne okulary podczas wykonywania tego zadania. Unoszące się w powietrzu drobinki mogą bowiem dostać się do oczu, powodując ich podrażnienie.

Pojemnikiem należy wstrząsnąć, by jego zawartość wymieszała się. Środek poleca się stosować z dołączoną do opakowania rurką, by łatwiej dotrzeć do miejsc o trudnej dostępności. Jego używanie bez wspomnianej rurki także jest możliwe, ale da to inny strumień.

Jak wyglądają dalsze kroki? Po zdemontowaniu pokrywy komputera zaczynamy rozpylanie. Sprężone powietrze powinno zostać użyte w pierwszej kolejności na jego wentylatorze, który – jak wiadomo – odpowiedzialny jest za chłodzenie całego urządzenia. Jego strumień nie może być kierowany z bliskiej odległości na ruchome części urządzenia. Producent zaleca, że 15-20 cm to bezpieczny dystans rozpylania tego środka.

W dalszej kolejności czyścimy płytę główną oraz obudowę. Może zdarzyć się, że brud mimo czynionych przez nas prób nie chce odejść od powierzchni. W takim przypadku zwyczajny patyczek kosmetyczny bardzo pomoże nam w wykonaniu zadania, ale należy to robić bardzo ostrożnie. Po wykonaniu pracy należy zamknąć obudowę. Opinia specjalistów jest taka, że jeśli raz na pół roku przeprowadzać będziemy taki zabieg pielęgnacyjny, z pewnością w znacznym stopniu przedłużymy żywotność sprzętu.

Czy sprężone powietrze może uszkodzić komputer?

To pytanie zadają sobie z pewnością wszyscy ci, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę ze sprężonym powietrzem w roli środka sprawdzającego się przy pozbywaniu się kurzu ze sprzętu. Jeśli tylko zastosujemy się do zaleceń producenta, dokładnie wysuszymy i ostudzimy wszystkie elementy przed rozpoczęciem pracy oraz zadbamy w pełni o to, by dystans między powierzchnią sprzętu a sprayem ze sprężonym powietrzem wynosił wskazane 15-20 cm, z całą pewnością komputer nie zostanie uszkodzony. Podkreślamy jednak, że trzeba kierować się tutaj rozwagą i spokojem, niespiesznie wykonując tę pracę.

sprężone powietrze

Sprężone powietrze – gdzie kupić?

Wszystkich zainteresowanych tym, gdzie kupić sprężone powietrze, pragniemy zapewnić, że jego dostępność jest bardzo dobra. Bez większego trudu można je znaleźć, między innymi w sklepach z artykułami budowlanymi, ZTS oraz elektronicznymi. Coraz częściej klienci nabywają je za pośrednictwem sklepów internetowych, uważając ten sposób za wygodny i nowoczesny.

Podsumowanie:                         

  • sprężone powietrze to sprawdzony sposób na wyczyszczenie sprzętu komputerowego i nie tylko
  • należy używać go wyłącznie w pomieszczeniach, w których możemy mieć przewiew
  • zachowując podczas rozpylania odległość 15-20 cm od sprzętu, nie narazimy sprzętu na uszkodzenie

Michał Lisiak