Tecmaxx Zabezpieczenie Gwintow

Pracując w warsztacie, z pewnością często wielu problemów mogą przysparzać niektóre części mechaniczne. Dużą niedogodnością może być samoczynne rozkręcanie się połączeń śrubowych. Jest to bardzo niebezpieczne w zależności od tego, jakich urządzeń mechanicznych dotyczy. Jest kilka rozwiązań tej sytuacji, jednakże nie zawsze można z nich dowolnie korzystać. W głównej mierze to  dane urządzenie, mechanizm, czy podzespół maszynowy decyduje o najlepszym zabezpieczeniu śrub przed ich rozkręcaniem się. Jeśli chcesz, aby Twoja praca cieszyła się trwałymi wynikami, koniecznie zapoznaj się z dalszą treścią artykułu. Odpowiemy w nim na pytanie, dlaczego dochodzi do rozkręcania się śrub i jak temu zaradzić.

 

Problem luzowania się połączeń śrubowych

Samoistne rozkręcanie się połączeń śrubowych może występować w kilku przypadkach. Chcąc tego stanu uniknąć, należy zagłębić się w konstrukcję maszyny, bądź podzespołu. To tam z reguły leży źródło problemu. W jakich przypadkach najczęściej śruby się rozkręcają?

  • Śruby rozkręcają się wtedy, kiedy podzespół wystawiony jest na działanie wibracji.
  • Kiedy mechanizm jest niewłaściwie złożony, wymagane luzy są skasowane, a powierzchnie, które wymagają trwałego połączenia, nie dolegają ściśle do siebie.
  • Kiedy zastosowano niewłaściwie dobrane śruby i nakrętki.
  • Kiedy zrezygnowano z zastosowania podkładek pod nakrętki.

W kwestii mechaniki istnieje bardzo wiele przyczyn, dla których dochodzi do rozkręcania się śrub. Jednakże zdarza się dość często, że nawet w przypadku dobrze złożonej maszyny, śruby po pewnym czasie zaczynają się luzować. Przykładem mogą być wszelkie mechanizmy występujące w pojazdach mechanicznych, samochodach, ale także w konstrukcjach domowego wykonania. Problem ten dotyka każdego. Wszystkie maszyny niezależnie od celu ich przeznaczenia podlegają temu prawu. Co jest źródłem problemu?

Z biegiem czasu, podzespoły, jak również ich połączenia gwintowane, przez co rozumie się między innymi śruby ulegają procesom starzenia. Gwint może odkształcić się. Każdy metal z biegiem czasu traci swoje właściwości. W wielu przypadkach można temu przeciwdziałać. Sprawdź co zrobić, aby połączenia gwintowane były trwałe.

 

Jak radzić sobie z rozkręcaniem połączeń gwintowanych?

Do niedawna uważało się, że aby zapobiegać odkręcaniu się śrub, wystarczało wybierać dobrej jakości i twardości śruby oraz nakrętki, a pomiędzy nimi zastosować podkładkę sprężynową. W prostych i słabo zaawansowanych technicznie maszynach to wystarczało. Chociaż na dłuższą metę też nie dawało gwarancji, że śruby nie zaczną się luzować. W starszych konstrukcyjnie silnikach spalinowych takie zdarzenia miały miejsce i śruby, czy szpilki mocujące części silników po pewnym czasie zawodziły. Jeżeli mechanizmy były na wierzchu, nie robiło to większego kłopotu, ale ukryte części musiały zachowywać trwałość połączeń przez maksymalnie długi czas. Zaczęto więc stosować pewne produkty, które gwinty niejako kleiły, co wpływało na jakość i trwałość połączeń. Tak jest też do dzisiaj, jednakże środki do tego celu zostały znacznie ulepszone.

 

Nowoczesne środki do zabezpieczania gwintów

Technika poszła znacznie do przodu i na wypadek rozkręcających się połączeń gwintowanych każdego rodzaju znalazła doskonałe wyjście. Chodzi o:

  1. Środek do zabezpieczenia gwintów Tecmaxx niebieski średnia siła – jest to bardzo skuteczny preparat, który nakłada się w żądanej ilości na połączenie gwintowane, nakręcając nakrętkę. Szybko działa na połączenia śrubowe, doskonale je uszczelnia i nie pozwala na ich samoistne rozszczelnienie i luzowanie. Zaletą jego jest to, że do odkręcenia nakrętki nie jest wymagane użycie specjalistycznego sprzętu. Z pomocą narzędzi ręcznych możliwy jest demontaż połączeń i odkręcenie śrub.
  2. Środek do zabezpieczania gwintów Tecmaxx czerwony wysoka siła – działa bardzo szybko i jest skuteczny w trwałych połączeniach, które dedykowane są pojazdom mechanicznym z podzespołami ukrytymi wewnątrz, jak panewki, łożyska. Całkowicie zapobiega samoistnemu luzowaniu się połączeń nawet poddanych działaniu drgań. Wytrzymuje bardzo wysokie obciążenia.

Czy przedstawione preparaty to najlepsze wyjście z problemu luzujących się połączeń?

Z pewnością nie ma skuteczniejszego wyjścia z problemu rozkręcających się połączeń, aniżeli zastosowanie przedstawionych powyżej preparatów. Konstruując nawet maszynę własnego pomysłu, warto się zastanowić nad połączeniami, które mogą cieszyć się z niezawodnością tylko w przypadku, kiedy będą trwałe. Zabezpieczenie gwintów z wykorzystaniem profesjonalnych i nowoczesnych preparatów daje gwarancję, że łączenie będzie trwałe.

Michał Lisiak