Wazelina Techniczna Tecmaxx
  • Czym jest wazelina techniczna?
  • Czym charakteryzuje się nowoczesna wazelina techniczna?
  • Jak stosować wazelinę techniczną przy serwisowaniu samochodu?
  • Gdzie warto zastosować wazelinę techniczną?

Wazelina to bardzo popularny środek, który znajduje zastosowanie w pracach domowych, serwisowych, a także w kosmetyce. Istnieje kilka rodzajów wazeliny. Najbardziej oczyszczona to wazelina kosmetyczna, którą stosuje się jako składnik wielu kosmetyków, np. do pielęgnacji ust. Wazelina jest też obecna w medycynie, to składnik wielu środków leczniczych, na przykład maści.

Wazelinę wynalazł w 1859 roku brytyjski chemik, Robert Augustus Chesebrough.

Wazelina techniczna jest od lat stosowana w przemyśle, a także przy serwisowaniu maszyn, urządzeń i samochodów. Możemy ją znaleźć w szeregu mechanizmów, np. w robotach kuchennych, czy domowych mikserach. Wazelina techniczna świetnie spisuje się jako smar, tam, gdzie mechanizmy nie są mocno obciążone i gdzie nie występuje bardzo wysoka temperatura. Zatem, jeśli mechanizm się przegrzewa, na przykład na skutek awarii chłodzenia, wazelina spłynie i dojdzie do jego uszkodzenia.

Środek ten jest od dziesiątek lat z powodzeniem stosowana przy serwisowaniu samochodów. I nadal doskonale spełnia swoją rolę. W dalszej części artykułu pokażemy przykładowe zastosowania wazeliny.

Wazelina Do Akumulatora (zdj. Tecmaxx)

Wazelina techniczna – co to jest?

Wazelina techniczna jest wytwarzana na bazie produktów rafinacji ropy naftowej. Produkuje się ją z alkanów (stałych i płynnych węglowodorów nasyconych).

Kolor wazeliny różni się od tego, w jakim stopniu została ona oczyszczona. Im bielsza, tym stopień oczyszczenia był bardziej dokładny.

Wazelina techniczna jest odporna na działanie temperatur do 36 st. Celsjusza (wazelina techniczna niskotopliwa). Istnieje także odmiana wysokotopliwa, odporna na działanie temperatur do 60 st. Celsjusza.

Jakie właściwości ma wazelina techniczna? Jest ona lepka, dzięki czemu bardzo łatwo przyczepia się do wszelakiego typu przedmiotów. Dzięki temu, że jest częściowo płynna, potrafi docierać w trudne miejsca.

Wazelina nie wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami.

Posiada dobre właściwości smarne, jednak ograniczone na skutek niskiej odporności na wysokie temperatury. Przez to może być stosowana tylko w niezbyt mocno obciążonych mechanizmach.

Wazelina techniczna tworzy warstwę ochronną przed działaniem tlenu i wilgoci. Dzięki temu może służyć jako środek ochronny przed wysychaniem, korozją, przymarzaniem i przyspieszonym starzeniem się różnych materiałów (np. gumy i tworzywa).

Nowoczesna wazelina techniczna – czym się charakteryzuje?

Standardowo, wazelina techniczna pakowana jest w opakowania z tworzywa sztucznego. Użycie takiego środka bywa utrudnione, ze względu na konieczność ubrudzenia się. Ponadto pojawiają się problemy z dotarciem do szeregu trudnodostępnych miejsc.

Dlatego też, nowoczesna wazelina techniczna, jak na przykład, wazelina techniczna TECMAXX, produkowana jest w formie sprayu. Precyzyjny aplikator o wąskiej końcówce pozwala na wygodne nakierowanie strumienia wazeliny w odpowiednie miejsce. Sprężony gaz pozwala na uzyskanie silnego strumienia.

Wazelina techniczna Tecmaxx zawiera rozpuszczalnik, który samoistnie odparowuje. Na nasmarowanej części pozostaje już tylko czysta warstwa smaru.

Wazelina techniczna Tecmaxx nie ma zapachu i nie ma terminu przydatności. To środek, który wcale się nie psuje, zatem można go przechowywać przez lata i używać w razie potrzeby. Nie zawiera domieszki kwasów, jedynymi dodatkami są gaz i rozpuszczalnik.

Wazelina techniczna – zastosowanie w samochodzie

Gdzie można stosować wazelinę techniczną w samochodzie? Istnieje całe mnóstwo miejsc, w których możemy stosować wazelinę techniczną.

Spryskiwanie wazeliną techniczną brudnych albo skorodowanych powierzchni nie przyniesie dużego efektu. Wszystko powinno być oczyszczone, a rdza usunięta mechanicznie albo chemicznie.

Spójrzmy na przykładowe zastosowania wazeliny technicznej.

Bieguny akumulatora samochodowego oraz klemy 

Wazelina techniczna chroni je przed utlenianiem, które powoduje problemy z właściwym przepływem prądu elektrycznego. A to może powodować utrudnione uruchamianie silnika i wiele innych problemów. Co pewien czas klemy i bieguny akumulatora warto rozłączyć, przeczyścić papierem ściernym, zamocować z powrotem klemy na biegunach akumulatora i całość pokryć warstwą wazeliny technicznej Tecmaxx.

Bezpiecznik akumulatora samochodowego 

W niektórych samochodach, np. wyższych klas, nad akumulatorem montuje się dodatkowe bezpieczniki. Powinny one znajdować się pod osłoną z tworzywa. Wszystkie elementy metalowe można zabezpieczyć za pomocą wazeliny technicznej Tecmaxx przed korozją.

Osłona Akumulatora (zdj. Tecmaxx)

Oczka przewodów masowych

Karoseria auta pełni rolę masy (minusa) i jest połączona z biegunem ujemnym akumulatora za pomocą przewodów masowych. Oczka przewodów masowych są elementem mocującym przewód do karoserii. Z racji tego, że zazwyczaj nie są niczym chronione i znajdują się w dolnej części komory silnika, są narażone na wilgoć i brud. A to, jest oczywiście, powodem korozji. Skorodowane oczka masowe powodują utrudniony przepływ prądu. Dlatego warto je zabezpieczyć wazeliną.

Śruby i nakrętki znajdujące się pod maską auta, są narażone na działanie korozji. Warstwa wazeliny skutecznie je przed tym ochroni. Wazeliną techniczną można zabezpieczać różne połączenia śrubowe.

Prowadnice foteli samochodowych

One również mogą być smarowane wazeliną techniczną.

Styki elektryczne

Śniedzienie styków elektrycznych to częsty powód problemów z działaniem określonych czujników albo urządzeń elektrycznych.

Przykładem mogą być styki reflektorów. Najbardziej narażone na wilgoć są te, położne nisko, np. lampy przeciwmgielne. Styki można zabezpieczyć za pomocą wazeliny technicznej.

Niskoobciążone mechanizmy

Na przykład mechanizmy podnoszenia szyb (także elektrycznie sterowanych), albo odpowiedzialne za poruszanie elektrycznie sterowanych lusterek. Można je smarować wazeliną.

Mechanizm Podnoszenia Szyb (zdj. Tecmaxx)

Mechanizm wycieraczek

Jest szczególnie narażony na działanie wilgoci, a poza tym smarowanie znacząco ułatwia jego pracę. W wielu autach mechanizm można posmarować bez konieczności zdejmowania osłony, znajdującej się pod podszybiem, przez znajdujące się w niej otwory. Wazelina nie tylko nasmaruje mechanizm, ale także uchroni metalowe części przed korozją.

Zawiasy drzwi 

One również mogą być smarowane wazeliną techniczną.

Bębenki zamków

Wazelina techniczna skutecznie zabezpiecza je przed zamarznięciem a także smaruje je, zapobiegając zablokowaniu. Warto pamiętać o tym, że w samochodach wyposażonych w centralny zamek, zawsze znajduje się jeden zamek, ukryty pod zapadką w drzwiach kierowcy. Służy do awaryjnego otwierania auta. Warto o niego dbać, albowiem w chwili, gdy np. wyładuje się akumulator, będzie można dzięki niemu otworzyć bez problemu drzwi.

Kula haka holowniczego

Jest narażona na działanie korozji. Warto ją oczyścić, nasmarować wazeliną i koniecznie założyć kapturek ochronny z tworzywa.

Uszczelki i elementy gumowe

Wazelina techniczna zapobiega przymarzaniu uszczelek drzwi i klapy bagażnika w trakcie mrozów. Poza tym chroni uszczelki przed wysychaniem. Uszczelki powinno się nasmarować przynajmniej dwa razy w roku. Wcześniej oczywiście, trzeba je odpowiednio oczyścić.

Uszczelka Samochodowa (zdj. Tecmaxx)

Wazelina techniczna pozwala również chronić samochodowe narzędzia przed korozją. Wazeliną techniczną Tecmaxx można nasmarować podnośnik samochodowy, samochodową pompkę do kół, a także narzędzia, znajdujące się w garażu.

Nowoczesna wazelina techniczna Tecmaxx to środek, który jest ogromnie przydatny przy serwisowaniu samochodu. Do tego wszystkiego jest tani, łatwo się go aplikuje, a sam środek się nie starzeje.

Michał Lisiak