spręzone powietrze

Urządzenia elektryczne mają to do siebie, że silnie przyciągają drobinki kurzu. Niestety sprzęty takie jak komputery wymagają regularnego czyszczenia, szczególnie z uwagi na prawidłowy proces chłodzenia. Jak czyścić sprzęt elektroniczny bez obawy o jego uszkodzenie? Wbrew pozorom czyszczenie domowych urządzeń elektrycznych nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trzymać się kilku prostych reguł i pamiętać o regularności. Dzisiaj skupimy się na tym, jak powinno wyglądać poprawne czyszczenie sprężonym powietrzem domowych urządzeń elektrycznych.

 

Będziesz potrzebować:

  • sprężone powietrze do czyszczenia
  • sucha szmatka z mikrofibry,
  • ewentualnie pędzelek z delikatnym włosiem

 

Sprężone powietrze do komputera i innych urządzeń elektrycznych

Czyszczenie urządzeń elektrycznych z uwagi na swoją konstrukcję wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Marka TECMAXX oferuje ciekawe rozwiązania, które mogą być pomocne w czyszczeniu urządzeń elektrycznych. Absolutnym must have jest oczywiście sprężone powietrze do czyszczenia komputera. Niemniej jednak warto również zaopatrzyć się w TECMAXX Contact Cleaner, preparat do czyszczenia styków i urządzeń w podzespołach oraz instalacjach elektrycznych. Dzisiaj skupimy się na czyszczeniu komputera stacjonarnego, tzw. peceta. Niezbędnym narzędziem będzie więc Sprężone Powietrze TECMAXX oraz sucha szmatka z mikrofibry.

 

Ważne!

Pamiętaj, by stosować się ściśle do zaleceń producenta opisanych w instrukcji użytkowania produktu. Znajdziesz ją na opakowaniu. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od czyszczonych elementów.

Czyszczenie komputera sprężonym powietrzem – instrukcja krok po kroku

Zanim przejdziemy do czyszczenia wnętrza, musimy zadbać o czystość obudowy peceta. Do procedury czyszczenia podchodzimy w następujących krokach.

Krok 1: odłącz komputer od zasilania

Przy każdym czyszczeniu urządzeń elektrycznych musimy w pierwszej kolejności odłączyć je od źródła zasilania.

Krok 2: wyczyść obudowę

Obudowy peceta nie należy czyścić mokrą szmatką! Zawsze do tego celu wykorzystujemy suchą i delikatną tkaninę np. mikrofibrę, którą ściągamy zalegający na obudowie kurz. Zwilżenie jej wodą może być kuszącą propozycją, ale absolutnie nie warto tego robić! Drobinki wody mogą bowiem dostać się do wnętrza komputera i trwale zniszczyć elektronikę. Dlatego też urządzenia elektryczne czyścimy tylko i wyłącznie suchą, delikatną szmatką. Ewentualne trudne miejsca można doczyścić przy pomocy pędzelka.

Krok 3: rozkręcamy obudowę

Obudowa komputera zwykle mocowana jest na specjalnych śrubach, które znajdują się z tyłu. Odkręcamy je i wysuwamy boczny panel obudowy.

Krok 4: czyszczenie sprężonym powietrzem

Czyszczenie komputera sprężonym powietrzem marki TECMAXX jest dziecinnie proste. Wystarczy wstrząsnąć puszkę i „przedmuchać” dokładnie wnętrze komputera sprężonym powietrzem. Preparat skutecznie wydmucha kurz oraz inne zanieczyszczenia z każdego zakamarka. W miejscach trudno dostępnych możemy wykorzystać rurkę dołączoną do puszki, która pozwoli precyzyjnie trafić strumieniem powietrza w docelowy punkt. 

Krok 5: skręcamy obudowę

Po dokładnym wyczyszczeniu wnętrza komputera wystarczy z powrotem przykręcić klapę. Teraz możemy już włączyć komputer do prądu. Dobrze przeczyszczone wnętrze gwarantuje znacznie cichsze chodzenie wiatraków i zdecydowanie lepsze chłodzenie.

 

Jak widać, czyszczenie komputera nie jest zadaniem trudnym, ani czasochłonnym. Podobnie przebiega również czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem. Proces ten nie wymaga wcale wielu narzędzi. Wystarczy puszka sprężonego powietrza i sucha szmatka z mikrofibry. Warto także wykorzystać sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury. Elastyczna i cienka rurka znacznie ułatwi dokładne wyczyszczenie jej z kurzu i innych paprochów. To produkt, który warto mieć w domu, gdyż sprawdzi się przy czyszczeniu niemalże wszystkich urządzeń elektrycznych.

Sprezone Powietrze Czyszczenie