Smar Ptfe

Szuflady w domach i garażach często zacinają się lub skrzypią. Problem tkwi tak naprawdę w prowadnicach. To właśnie na nich najczęściej gromadzi się brud i kurz. Zalegający zbyt długo ma zły wpływ na poprawną pracę mechanizmu. To jeden z powodów przez który żywotność całego mebla jest krótsza. Do tego dochodzi jeszcze nieprawidłowe użytkowanie w postaci trzaskania szufladą lub jej nadmierne obciążanie. Z artykułu dowiesz się jak prawidłowo obchodzić się z szufladą, aby nie uległ uszkodzeniu żaden z jej elementów mechanicznych oraz jakimi środkami się posłużyć podczas przeprowadzenie drobnych napraw i zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Jak dbać o szuflady?

Szuflady działają na podstawie specjalnie przystosowanych do każdej z nich prowadnic. Prowadnice te zamontowane są pomiędzy szufladę a zewnętrzną bryłą mebla. W zasadzie zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie prowadnicy ogranicza się do:

  • nieprzeciążania szuflady pod względem maksymalnej jej ładowności,
  • unikania narażenia jej na uderzenia,
  • łagodnego wysuwania i wsuwania jej,
  • dbania o prawidłową pracę przez okresowe jej smarowanie.

 

Jednym z głównych powodów nieprawidłowego działania mechanizmu przesuwu jest zbyt rzadka jego konserwacja. O ile zdarzy nam się pamiętać, aby nie przeładowywać szuflad i nimi nie trzaskać przy zamykaniu o tyle notorycznie wielu z nas zapomina, o odpowiednim, regularnym smarowaniu prowadnic.

Czym smarować prowadnice szuflad?

Jeżeli chodzi o to, czym smarować prowadnice, nie jest to takie proste. Z pewnością nie można do tego celu używać zwyczajnych smarów. Dlatego, że klasyczny smar występujący w formie stałej brudzi wszystko dookoła pod wpływem ruchu prowadnic. Nie można sobie na to pozwolić, zwłaszcza kiedy szuflady zawierają części garderoby, czy dokumenty. Należy wówczas używać środka smarnego o konsystencji aerozolu, który można aplikować w razie potrzeby, a który będzie ściśle przywierał do prowadnic. Najlepszym produktem do smarowania prowadnic będzie bez wątpienia Tecmaxx smar PTFE, który występuje jako łatwy do użycia aerozol o doskonałych właściwościach.

Czym jest smar PTFE i jakie ma właściwości?

Smar PTFE to wysokiej jakości preparat smarujący, którego bazą jest tetrafluoroetylen, a także inne oleje i rozpuszczalniki. Składniki te łącznie tworzą preparat, który wnika do wnętrza prowadnicy, penetruje i smaruje wszystkie jej elementy. Prowadnice są nierzadko zbudowane jako łożyskowane za pomocą hartowanych kulek, osadzonych w łożysku. Smar PTFE jest w stanie dokładnie je smarować i konserwować. Zabezpiecza on przy tym łożyska prowadnic przed czynnikami zewnętrznymi, które mają niekorzystny wpływ. Najczęściej jest to:

  • woda, która może kumulować się w mokrej odzieży, albo nieumyślnie rozlana na szufladę,
  • kurze i pyły, które wnikają powoli do wnętrza prowadnicy, odkształcając ją i zacierając łożyska,
  • czynniki powodujące utlenianie się materiału, z którego wykonane są prowadnice.

To nie wszystkie zalety, jakimi może poszczycić się Tecmaxx smar PTFE. Chroni on doskonale elementy współpracujące ze sobą, a także zabezpiecza ich powierzchnie przed działaniem innych substancji chemicznych. Smar nałożony na daną powierzchnię przykleja się do niej, smaruje ją i konserwuje, pozostając tym samym niewrażliwym na wibracje. Klasyczny smar może przy intensywnym zamykaniu szuflady rozsmarowywać się, natomiast smar PTFE pozostaje ściśle przylegający do powierzchni pod wpływem wibracji. Jest to kolejna z zalet, które plasują go bardzo wysoko w porównaniu z innymi preparatami tego typu.

 

Co jeszcze można wspomnieć o smarze PTFE?

Należy wspomnieć, jak go właściwie nakładać, aby spełniał swoje zadanie. Tecmaxx smar PTFE dostępny w aerozolu należy przed jego użyciem dokładnie wstrząsnąć. Pozwoli to na zmieszanie się składników i łatwe naniesienie określonej warstwy preparatu. Powierzchnie, na które nanoszony jest smar, powinny być doskonale oczyszczone z kurzu i ewentualnej wilgoci oraz odtłuszczone. Naprawdę produktu niewiele trzeba aplikować, aby prowadnice właściwie zakonserwować. Można, aplikując aerozol, poruszyć prowadnicą, aby smar równomiernie się w niej rozłożył.

W zasadzie to na tym się kończy smarowanie i konserwacja prowadnic. Warto dodać, że smar jest bezbarwny i tworzy równie bezbarwną powłokę, która dla oka nie będzie zauważalna. Po aplikacji należy pozwolić na jego odparowanie, gdyż zawiera w swojej strukturze łatwopalny gaz.

Michał Lisiak

Smar Ptfe Zastosowanie