Smar maszynowy Tecmaxx

Przekładnie łańcuchowe, z łańcuchami mechanicznymi, to bardzo popularne rozwiązanie, mające tysiące zastosowań. Trwałość i poprawna praca przekładni zależy od tego, czy są smarowane. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór smaru. Jak wybrać właściwy smar do łańcuchów mechanicznych i przekładni łańcuchowych?

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego trzeba smarować łańcuchy mechanicznie?
  • Gdzie stosuje się łańcuchy mechaniczne?
  • Jak wybrać smar do łańcuchów mechanicznych?

Dlaczego trzeba smarować łańcuchy mechaniczne?

Przekładnie łańcuchowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, mających na celu przekazywanie napędu. W najprostszym układzie napęd jest przekazywany z jednego koła uzębionego na drugie. W najbardziej skomplikowanych, stosuje się kilka kół i jeden, albo kilka łańcuchów. Łańcuchy mechaniczne w trakcie pracy, poddawane są różnym przeciążeniom. Łańcuch styka się z zębami kół, czego skutkiem ubocznym jest tarcie i wzrost temperatury.

Do tego niektóre łańcuchy narażone są na działanie czynników atmosferycznych, np. wilgoci, czy też osadzanie się na nich zanieczyszczeń. To wszystko wywołuje korozję. Tak samo zresztą, jak opary chemiczne, w których niekiedy łańcuchy muszą pracować. Nie bez znaczenia jest również hałas podczas pracy. Może być on bardzo uciążliwy. Odpowiednio dobrany smar wycisza pracę łańcucha. Zmniejsza tarcie pomiędzy łańcuchem a jego zębatkami. Odprowadza ciepło. Zapewnia ochronę przed korozją. Chroni przed zanieczyszczeniami. I przede wszystkim, zdecydowanie zwiększa odporność łańcucha na zużycie. A to ma wpływ na niezawodność i koszty eksploatacji.

Zastosowanie łańcuchów mechanicznych

Przekładnie łańcuchowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Jedną z najpopularniejszych jest napęd roweru. Przekładnie łańcuchowe stosuje się również w domowych i specjalistycznych urządzeniach do ćwiczeń. Np. w rowerkach treningowych i orbitrekach. Przekładnie łańcuchowe i łańcuchy mechaniczne są masowo stosowane w maszynach i urządzeniach, wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu. Można je również spotkać w rolnictwie, we wszelakiego typu maszynach rolniczych, a także w ciągnikach. Przekładnie łańcuchowe wykorzystuje się również w narzędziach i urządzeniach. Zmodyfikowane przekładnie łańcuchowe znaleźć można w motocyklach, pod maskami samochodów (łańcuchy rozrządu) i w piłach mechanicznych (łańcuchy tnące). Łańcuchy mechaniczne mogą być również częścią układów transportowych. Przykładem mogą być wózki widłowe, albo systemy transportowe, stosowane np. w elewatorach.

Łańcuchy mechaniczne – kilka słów o nich

Łańcuchy mechaniczne różnią się od siebie kształtem ogniw. Obecnie produkuje się łańcuchy zębate, pierścieniowe oraz drabinkowe. Elementy łańcuchów łączone są ze sobą za pomocą metalowych spinek (np. ogniw wewnętrznych, ogniw zewnętrznych, spinek, półspinek itd.). w trakcie pracy trzeba zapewnić odpowiednie napięcie łańcucha. W tym celu stosuje się regulację jednego z kół, albo montuje się rolkę napinającą. Przekładnie łańcuchowe mają mnóstwo zalet. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim można przenosić energię nawet na duże odległości. Można dzięki nim przenosić duże siły. Nie istnieje zjawisko poślizgu. Przy odpowiednim smarowaniu są odporne na działanie temperatury i na zanieczyszczenia. Aby chronić łańcuchy przed zanieczyszczeniami, stosuje się często specjalne osłony. Regularnie smarowane łańcuchy są również odporne na wyciąganie się. W przeciwieństwie do gumy, z której produkuje się paski gumowe, są również odporne na promieniowanie ultrafioletowe. W przypadku gumy powoduje ono kruszenie się materiału.

Współczesne łańcuchy produkuje się z szeregu materiałów. Przede wszystkim ze stali (nierdzewnej, węglowej, kwasoodpornej). Rzadziej z tworzywa.

Co jest najczęstszym powodem awarii łańcuchów mechanicznych? Zbyt duże obciążenia, zanieczyszczenie, praca w środowisku agresywnym chemicznie (kwasy itd.) i przede wszystkim, brak odpowiedniego smarowania.

Smar do łańcuchów mechanicznych – jak wybrać?

Do smarowania łańcuchów mechanicznych warto stosować Smar maszynowy Tecmaxx. Nadaje się do smarowania wszystkich rodzajów łańcuchów mechanicznych. Zawiera w swoim składzie dodatki, zmniejszające tarcie. Jest odporny na wysokie obciążenia i na ciśnienie. Świetnie wycisza pracę łańcucha. Jest odporny na wstrząsy i działanie sił odśrodkowych. Tłumi drgania i doskonale radzi sobie z zacięciami, przez co upłynnia pracę mechanizmów. Smar maszynowy Tecmaxx bardzo łatwo się aplikuje, dzięki specjalnej rurce dozującej. Smar maszynowy Tecmaxx jest przeznaczony do smarowania łańcuchów wolnoobrotowych. Zatem można go bez problemu zastosować w wolnoobrotowych maszynach, w rowerze, w urządzeniach do ćwiczeń (orbitrekach itd.), w maszynach rolniczych i w szeregu innych maszyn.

Do smarowania łańcuchów mechanicznych można również zastosować Smar PTFE Tecmaxx. Jest on odporny na działanie temperatur od minus 30 do plus 130 st. C. Dzięki temu może być używany do smarowania łańcuchów, narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Smar PTFE Tecmaxx jest też odporny na działanie soli i wody. Ma świetne właściwości smarujące, a znajdujące się w jego składzie cząsteczki PTFE doskonale przylegają do smarowanych części łańcucha. Smar PTFE chłodzi, zmniejsza tarcie i chroni przed korozją. Tu również zastosowano precyzyjny aplikator, ułatwiający dozowanie smaru.

Łańcuchy mechaniczne to bardzo popularne i trwałe rozwiązanie. Ale tylko wtedy, gdy użytkownik stosuje odpowiedni smar.