tecmaxx-13.jpg

Wyczyść narzędzia, zanim schowasz je na zimę! Jak to zrobić łatwo i skutecznie?

Dlaczego trzeba czyścić narzędzia, narzędzia ogrodowe i urządzenia ogrodnicze? Jak skutecznie czyścić narzędzia? Jak zabezpieczyć rośliny przed przenoszeniem na nie chorób?

W większości domów znajdują się dziesiątki narzędzi, które są wykorzystywane do prac w ogrodzie, przy domu, a także w garażu. W trakcie zimy w ogóle się z nich nie korzysta. Nawet wtedy, gdy zimy są łagodne.

Dlatego też warto je odpowiednio zabezpieczyć przed sezonem zimowym, aby mogły jeszcze służyć.

Przeciętny posiadacz domu dysponuje całym szeregiem narzędzi ręcznych, do których można zaliczyć szpadle, widły, motyki, grabie a także sprzęt mniejszego kalibru, taki jak sekatory, łopatki do przesadzania i wiele innych. Trudno wyobrazić sobie pracę w ogrodzie bez pomocy taczki, pełniącej rolę podręcznego środka transportu.

W wielu domach wykorzystuje się również narzędzia elektryczne i spalinowe, takie jak kosiarki, pilarki i wertykulatory do gleby. Bardzo popularne są również myjki wysokociśnieniowe, przydatne do czyszczenia ogrodzeń, bruku, murów i samochodów.

Trzeba też pamiętać o drobnych, ale jakże przydatnych narzędziach ogrodniczych, takich jak sekatory, łopatki do przesadzania roślin i wiele innych.

W wielu domach, które dopiero powstały, albo są w trakcie remontów, znajdą się jeszcze narzędzia budowlane. A w domach, w których są garaże, także zestawy narzędzi niezbędne do majsterkowania i obsługi samochodu.

Narzędzia służą dopóty, dopóki są ostre, sprawne mechanicznie i niepokryte korozją.

Dlaczego narzędzia trzeba czyścić przed sezonem zimowym?

Odpowiedź jest prosta – jeśli chcemy jeszcze z nich skorzystać w kolejnym sezonie, musimy je wyczyścić. Z pewnością wiosną nie da się skorzystać z narzędzi, które będą pokryte korozją, zablokują się i stępieją.

  • Chowanie brudnych narzędzi do schowka, komórki albo piwnicy spowoduje, że będą z nich odrywać się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na podłodze znajdą się kawałki błota, zaschniętej ziemi, wyschniętych roślin oraz inne, niemiłe niespodzianki.
  • Trzeba pamiętać o tym, że zanieczyszczenia są powodem korozji, która nie oszczędza żadnych metalowych części – od prostych sekatorów, aż po noże w kosiarkach elektrycznych.
  • Korozję wywołują również soki roślinne, których zaschnięte resztki znajdują się na tych narzędziach, które miały styk z roślinami, np. ostrzu kosiarki czy sekatorze.
  • Zaschnięte zanieczyszczenia mogą powodować problemy z właściwym działaniem mechanizmów. Mogą zablokować mechanizm pilarki elektrycznej, albo dysze myjki wysokociśnieniowej.
  • Oczyszczone narzędzia wyglądają estetycznie i chce się z nich korzystać.

Czy czyszczenie narzędzi to żmudny proces? Czy trzeba do tego celu wykorzystywać kilka środków, albo szczotki i poświęcać wiele czasu na czyszczenie poszczególnych narzędzi? Nie. Wystarczy użycie odpowiedniego, skutecznego środka czyszczącego.

Skuteczne czyszczenie narzędzi – co będzie potrzebne?

Przede wszystkim skuteczny środek. Rekomendujemy użycie Zmywacza neutralnego marki Tecmaxx. To skuteczny środek w litrowej butelce, przeznaczony do usuwania zabrudzeń z narzędzi ogrodniczych, narzędzi do majsterkowania, urządzeń ogrodowych i części samochodowych. Jest bezpieczny dla tworzyw sztucznych. Ponadto, nie zawiera rozpuszczalników ropopochodnych.

Zmywacz neutralny Tecmaxx posiada wygodny w użyciu aplikator, ze skutecznym zabezpieczeniem, chroniącym przed przypadkowym użyciem.

Stosowanie zmywacza jest również wygodne. Czyszczony przedmiot wystarczy spryskać zmywaczem i odczekać kilka minut, aby dać mu czas na działanie. Następnie czyszczony przedmiot należy oczyścić za pomocą wilgotnej szmatki, albo papierowego ręcznika. W przypadku bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń, proces czyszczenia można powtórzyć.

Zmywacz idealnie odtłuszcza czyszczone przedmioty. Dlatego też, w przypadku czyszczonych mechanizmów, warto je od razu nasmarować przy użyciu odpowiedniego smaru z marki Tecmaxx. W przypadku przedmiotów metalowych, warstwa smaru będzie też skutecznym zabezpieczeniem przed korozją. Najprostszy wybór to smar biały Tecmaxx, który zapewni długotrwałą ochronę metalu i odpowiednie smarowanie.

Zmywacz zapobiega roznoszeniu chorób pomiędzy roślinami

Zastosowanie zmywacza o dobrych właściwościach oczyszczających jest szczególnie ważne w przypadku narzędzi ogrodniczych. Mogą na nich pozostać bakterie, wirusy i grzyby, pozostałe na przykład po cięciu i zabiegach pielęgnacyjnych, wykonywanych na roślinach. Jeśli narzędzia nie zostaną odpowiednio oczyszczone, to w sezonie wiosennym staną się roznosicielami chorób.

Zmywacz neutralny Tecmaxx – czy jest skuteczny?

Najlepiej przekonać się o tym w praktyce. Zacznijmy od pilarki elektrycznej. Sprzęt bardzo przydatny w każdym ogrodzie i nie tylko w ogrodzie. Każda pilarka posiada newralgiczne miejsce, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Znajduje się ono pod zdejmowaną osłoną, gdzie pracuje koło napędowe łańcucha, a także gdzie mocuje się prowadnicę pilarki. Zbierają się tu różnego rodzaju zanieczyszczenia: przede wszystkim wióry z ciętego drewna, wymieszane z innymi zanieczyszczeniami a także z olejem, używanym do smarowania łańcucha.

Zabrudzenia te mogą wywołać korozję, albo zablokować mechanizm napędowy. Faktycznie, po zdjęciu osłony, zanieczyszczeń jest sporo. Spryskujemy zmywaczem zabrudzone części i zewnętrzną osłonę.

osłona pilarki ogrodowej

Czekamy kilka minut. Następnie czyścimy elementy przy pomocy szmatki i zewnętrzną osłonę. Następnie przychodzi czas na prostsze i bardzo popularne narzędzie, jakim bez wątpienia jest szpadel ogrodowy. Nieoceniony pomocnik w pracach ogrodowych i budowlanych.

Spryskujemy go zmywaczem neutralnym Tecmaxx i wycieramy do sucha.

szpadel ogrodowy

Spróbujmy wyczyścić nóż od kosiarki elektrycznej. Spryskujemy go zmywaczem, czekamy kilka minut i wycieramy do sucha. Możemy również wyczyścić całą kosiarkę ręczną do trawy. Spryskujemy zmywaczem neutralnym Tecmaxx wszystkie elementy metalowe i z tworzywa sztucznego. Wycieramy po kilku minutach.

Zmywaczem neutralnym możemy również wyczyścić myjkę  wysokociśnieniową. Główną sztycę, dysze, a także cały korpus urządzenia i jego przewody wysokociśnieniowe.

Zmywaczem neutralnym Tecmaxx możemy czyścić też popularne akcesoria samochodowe, takie jak podnośnik. A nawet ręczne piły i narzędzia budowlane, takie jak szpachle.

Po jednym czyszczeniu, na pile do drewna nie ma już żadnych śladów zabrudzeń. Nie ma też grzybów, bakterii i nicieni, które mogą przenosić choroby na inne rośliny.

Zmywacz neutralny Tecmaxx ma jeszcze wiele innych zastosowań. I w każdym z nich jest równie skuteczny.

Michał Lisiak