zmywacz uniwersalny Tecmaxx do kosiarki

Początek wiosny to czas, kiedy można powoli przygotowywać się do prac ogrodowych, w tym związanych z dbaniem o trawnik. Jak przygotować kosiarkę elektryczną do sezonu wiosennego? W jaki sposób przygotować kosiarkę ręczną a w jaki kosiarkę spalinową?

W marcu jak w garncu? Kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę lata? Ludowe porzekadła przestrzegają przed zbytnim optymizmem. Pogoda też jest nieprzewidywalna. Ale wszyscy fani prac ogrodowych wiedzą, że zazwyczaj pierwsze strzyżenie trawnika przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Czy to jeszcze przedwiośnie, czy już wiosna? Nieważne, jak ten okres nazwiemy. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Aby móc strzyc trawę, powinno być sucho i ciepło. Samą trawę powinniśmy kosić wtedy, gdy jej źdźbła zaczną przekraczać wysokość 6 centymetrów.

I co oczywiste, nie możemy kosić trawy bez sprawnej kosiarki. Sprawność ma kluczowe znaczenie. Eksperci zalecają, aby trawę kosić często i za każdym razem delikatnie ją skracać. Zatem kosiarka będzie miała co robić, nawet na niewielkiej działce.

W jaki sposób przygotować do sezonu kosiarkę elektryczną?

Kosiarki elektryczne to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane w polskich ogrodach. Są tanie, łatwo się je obsługuje. Ich wadą jest to, że zazwyczaj mają niewielką moc i nie powinny zbyt długo pracować podczas jednego koszenia (może dojść do ich przegrzania i uszkodzenia silnika). Irytujące mogą być słabe i nie zawsze zdające egzamin rozwiązania techniczne, dotyczące montażu kółek. Zasięg kosiarki elektrycznej zależny jest od długości przewodu elektrycznego. Sam przewód elektryczny powinien mieć także odpowiednią grubość, albowiem cienkie przewody ulegają przegrzaniu i przepaleniu.

Jak przygotować kosiarkę elektryczną do sezonu wiosennego?

 • Przede wszystkim należy oczyścić nóż i jego okolice ze wszystkich zanieczyszczeń. Do tego celu najlepszy będzie Zmywacz Uniwersalny Tecmaxx w sprayu. Spryskujemy nóż i jego okolice, dajemy środkowi kilka minut na działanie, a potem wycieramy wnętrze kosiarki za pomocą suchej szmatki.
 • Jeśli kosiarka jest bardzo brudna (np. na skutek nagromadzenia zaschniętej ziemi), możemy sobie pomóc szczoteczką.
 • Bardzo ważne jest to, aby nic nie zatykało otworów wentylacyjnych silnika elektrycznego (znajdują się nad nożem w obudowie kosiarki). Jeśli będą niedrożne (np. zatkane starą zaschniętą ziemią, gliną czy trawą), silnik przegrzeje się i ulegnie zniszczeniu. W czyszczeniu tych niedostępnych miejsc pomóc może nam Sprężone Powietrze Tecmaxx ze specjalną słomką. Dzięki niej uda się dokładnie oczyścić wszystkie otwory wentylacyjne.
 • Pamiętajmy o tym, aby nasmarować osie, do których zamocowane są kółka. Mogą to być wciskane ośki z metalu, albo śruby, na których koła się poruszają. Smar PTFE Tecmaxx albo Smar Biały Tecmaxx wyeliminują problem z piszczeniem kółek podczas pracy. Zmniejszą również tarcie, co spowoduje, że kosiarkę będzie się znacznie lżej prowadzić, bez niepotrzebnych oporów. Im mniejsze tarcie, tym mniej problemów z odkręcaniem się kółek w trakcie jazdy.
 • Zmywacz Uniwersalny Tecmaxx nadaje się również do czyszczenia obudowy kosiarki elektrycznej, wykonanej z tworzywa sztucznego. Spryskujemy dokładnie obudowę, czekamy, aż środek zadziała, a po kilku minutach czyścimy obudowę kosiarki za pomocą wilgotnej szmatki albo papierowego ręcznika.

Co jeszcze warto zrobić?

 • Sprawdzić dokładnie stan przewodu elektrycznego (albo przewodów elektrycznych, jeśli są łączone) pod kątem wszelakiego typu uszkodzeń izolacji. Każde uszkodzenie izolacji, nawet niewielkie pęknięcie, trzeba jak najszybciej naprawić za pomocą izolacji samoprzylepnej. Jeśli w trakcie pracy kosiarki przewód się grzeje, oznacza to, że ma zbyt małą grubość i lada chwila ulegnie przepaleniu.
 • Przed rozpoczęciem sezonu warto oczywiście zdemontować nóż kosiarki i go naostrzyć samodzielnie (za pomocą pilnika), albo oddać do punktu, gdzie zrobią to specjaliści. Ostry nóż będzie znacznie szybciej ścinał źdźbła trawy, co przyspieszy koszenie działki. Silnik elektryczny nie będzie narażony na tak duże opory, gdy kosiarka będzie miała ostry nóż.

Do demontażu noża niezbędny jest oryginalny klucz, dołączany do kosiarki przez producenta. Jeśli śruba mocująca nóż skorodowała, niezbędne będzie użycie Penetrantu Tecmaxx z wygodnym aplikatorem. Należy spryskać nim gwint śruby mocującej i odczekać kilka minut. Warto kilkakrotnie, delikatnie puknąć w nakrętkę, za pomocą klucza do odkręcania. Po kilku minutach od spryskania, penetrant rozpuszcza korozję i smaruje gwint, dzięki czemu można bez problemu odkręcić zapieczoną śrubę.

Odpowiednie przygotowanie do sezonu kosiarki ręcznej – jak to zrobić?

Kosiarka ręczna to nadal bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niej można czyścić miejsca niedostępne dla kosiarki elektrycznej i spalinowej – np. położone na wilgotnym terenie. Kosiarka ręczna przydaje się również tam, gdzie nie sięga przewód kosiarki elektrycznej.

W kosiarce ręcznej noże powinny się ostrzyć samoistnie, podczas jazdy. Ale nie mogą być brudne. Dlatego:

 • Po pierwsze, dokładnie spryskujemy noże i cały mechanizm kosiarki ręcznej za pomocą Zmywacza Uniwersalnego Tecmaxx. Po wyschnięciu ścieramy pozostałości środka i ewentualnie, zanieczyszczeń.
 • Po drugie, smarujemy osie albo łożyska kół (w zależności od zastosowanej technologii) za pomocą Smaru Białego Tecmaxx albo Smaru PTFE Tecmaxx.  

Zmywacz Uniwersalny Tecmaxx można wykorzystać do dokładnego oczyszczenia całej kosiarki, włącznie z rączkami, służącymi do prowadzenia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w tego typu kosiarce noży się nie ostrzy. Ostrzą się same w trakcie pracy.

Jak przygotować do sezonu kosiarkę spalinową?

kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa to najbardziej kłopotliwy sprzęt. I równocześnie, radzący sobie najlepiej w pracach z roślinnością na działkach. Urządzenie to nie jest uzależniona od długości przewodu. Wiele kosiarek posiada dodatkowy napęd na koła, dzięki czemu nie trzeba ich pchać. Spalinowe kosiarki są również bardzo mocne – o wiele mocniejsze od elektrycznych.

w jaki sposób przygotować do sezonu kosiarkę spalinową?

 • Po pierwsze dokładnie czyścimy nóż kosiarki i jego otoczenie za pomocą Zmywacza Uniwersalnego Tecmaxx. Po kilku minutach nóż i jego otoczenie należy osuszyć za pomocą szmatki, albo ręczników papierowych.
 • Należy sprawdzić stan noża. Może wymagać naostrzenia. W przypadku problemów z odkręceniem (na skutek zapieczenia śruby mocującej) używamy Penetrantu Tecmaxx do rozpuszczenia korozji, blokującej gwint.
 • Za pomocą Smaru Białego Tecmaxx albo Smaru PTFE Tecmaxx smarujemy osie albo śruby mocujące koła. Obydwa smary nadają się również do posmarowania linek, np. tej do gazu, aby chodziły płynnie i były zabezpieczone przed korozją.
 • Zmywaczem Uniwersalnym Tecmaxx możemy dokładnie wyczyścić całą obudowę kosiarki spalinowej.
 • Przed rozpoczęciem sezonu zawsze zaleca się wymianę oleju silnikowego w kosiarce spalinowej. W tym celu należy usunąć stary olej przez otwór spustowy. Wcześniej kosiarka powinna popracować przez kilka minut, aby silnik się rozgrzał, a wraz z nim olej. Dzięki temu wraz ze starym olejem zostaną usunięte zanieczyszczenia. Procedura wymiany oleju silnikowego znajduje się w instrukcji każdej kosiarki. Producent podaje również specyfikację oleju silnikowego, jaki powinien zostać zastosowany w danym sprzęcie.
 • Kosiarka może być wyposażona w filtr oleju. Jeśli występuje w danym urządzeniu, należy go wymienić wraz z olejem.
 • Przed rozpoczęciem sezonu warto wymienić świecę zapłonową kosiarki spalinowej. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało sprawnie i będzie zużywać mniej paliwa. Do odkręcenia świecy będzie niezbędny klucz. Jeśli świeca się zapiekła, należy użyć Penetrantu Tecmaxx do spryskania gwintu. Świecę zapłonową zawsze wykręcamy z wyczuciem, po kilku minutach od zastosowania penetrantu. W przeciwnym razie istnieje bardzo duże ryzyko, związane z możliwością jej ukręcenia.
 • Gwint nowej świecy zapłonowej smarujemy Smarem Miedzianym Tecmaxx. Dzięki temu świeca będzie w stu procentach zabezpieczona przed zapieczeniem. Kolejna wymiana, w następnym sezonie, będzie dzięki temu bardzo łatwa. Producent kosiarki określa, z jaką siłą należy dokręcić świecę.
 • Warto również wymienić filtr powietrza w kosiarce spalinowej. Drożny filtr zapewni dobry dostęp powietrza, co sprawi, że kosiarka będzie pracować z odpowiednią mocą i nie będzie zużywać dużych ilości paliwa.
 • Kosiarka spalinowa powinna mieć świeże paliwo. To, które pozostało w baku przez cały sezon zimowy, podczas bezczynności urządzenia, należy usunąć.

Nie zapominajmy o innych narzędziach ogrodowych!

Środki chemiczne Tecmaxx znajdą zastosowanie także przy przygotowaniach do pracy innych narzędzi ogrodniczych. Przykładem mogą być elektryczne nożyce do żywopłotu. Przed rozpoczęciem sezonu warto wyczyścić część tnącą za pomocą Zmywacza Uniwersalnego Tecmaxx. A następnie, po upływie kilku minut i usunięciu zmywacza, nasmarować element tnący Smarem Białym Tecmaxx albo Smarem PTFE Tecmaxx. Użycie smarów zapewni płynną pracę urządzenia i zwiększy jego efektywność.

Pamiętajmy o tym, że noże kosiarek i nożyc ogrodowych są narażone podczas pracy na działanie wilgoci, ziemi, brudu, kwasów owocowych i wielu innych czynników, które powodują korozję. Dlatego proces czyszczenia za pomocą Zmywacza Uniwersalnego Tecmaxx i ewentualnego smarowania warto przeprowadzić jeszcze w środku sezonu. Z wielką korzyścią dla trwałości urządzeń.

Michał Lisiak