Jak wyczyścić zakurzone gniazdka kontaktowe?
Gniazdka kontaktowe to ta część wyposażenia naszego domu, którą najmniej się interesujemy w trakcie rutynowych porządków. Tymczasem na nich również osiada kurz i inne zabrudzenia. Co gorsza, nieczyszczone mogą niszczeć i nieprawidłowo przewodzić prąd, co może doprowadzić do poważniejszych awarii. Warto więc przy najbliższych porządkach przyjrzeć się kontaktom i zadbać o ich nienaganny wygląd.
Będziesz potrzebować:
- śrubokręt krzyżakowy,
- próbnik napięcia prądu,
- sucha szmatka,
- preparat do czyszczenia styków elektrycznych TECMAXX Contact Cleaner,
- ewentualnie stara szczoteczka do zębów lub patyczki higieniczne.
Pamiętaj!
Czyszczenie gniazdek kontaktowych należy wykonywać na sucho i zawsze dopiero po odłączeniu głównego źródła zasilania. Zatem zanim podejdziesz do procesu czyszczenia, koniecznie przestaw bezpieczniki na „off”! W przypadku starszych liczników będą to korki wkręcane, które należy wykręcić w celu odcięcia dopływu prądu do gniazdek elektrycznych.
Jak wyczyścić zakurzone gniazdko?
Kiedy już odetniesz dopływ prądu, czas przejść do procesu czyszczenia gniazdka.
Krok 1: sprawdź napięcie
Wyłączyłeś korki, więc prądu powinno już nie być w gniazdku. Ale przyznasz chyba, że lepiej być przezornym niż martwym, prawda? Więc zanim zabierzesz się za odkręcanie gniazdka, sięgnij po próbnik napięcia prądu i sprawdź, czy na pewno gniazdko nie jest już pod prądem. W tym celu włóż w otwór końcówkę próbnika, jeśli dioda się nie zaświeci, to znaczy, że możesz przejść do następnego kroku. W przypadku wykrycia napięcia wróć do rozdzielnicy i upewnij się, że wyłączyłeś prąd w całym mieszkaniu.
Krok 2: odkręć gniazdko
Za pomocą śrubokręta krzyżakowego odkręć obudowę gniazdka.
Krok 3: sprawdź styki
Po usunięciu obudowy dobrze jest zerknąć na styki. W starszych instalacjach mogą być już nieco zaśniedziałe. Wówczas warto wykonać czyszczenie styków elektrycznych z wykorzystaniem preparatu TECMAXX Contact Cleaner. Przed użyciem wstrząśnij preparat, by dokładnie wymieszać jego zawartość. Następnie spryskaj styki, a nadmiar preparatu usuń suchą szmatką. Spray do styków usunie brud i nalot, co usprawni działanie instalacji elektrycznej.
Krok 4: wyczyść obudowę
Sposób czyszczenia obudowy dobierz do stopnia zabrudzenia. Pamiętaj jednak o dokładnym wyczyszczeniu niewielkich zakamarków i otworów w gniazdku. Tutaj sprawdzi się stara szczoteczka do zębów lub patyczki higieniczne, którymi dokładnie wyczyścisz te miejsca.
Krok 5: montaż obudowy
Czystą i suchą obudowę zamontuj z powrotem i dokręć śrubą.
I gotowe!
Po zakończeniu czyszczenia i zamontowaniu gniazdka z powrotem możesz przywrócić prąd w całym mieszkaniu. Po włączeniu prądu, dla pewności sprawdź próbnikiem, czy jest w gniazdku napięcie. Czasami przy czyszczeniu możesz naruszyć przewód, więc warto się upewnić czy gniazdko działa bez problemu.
Pamiętaj, by regularnie czyścić gniazdka. Szczególnie te zlokalizowane w kuchni czy łazience wymagają częstej interwencji.