Podłączenie żyrandola

Wymiana żyrandola może być podyktowana remontem, zmianą aranżacji wnętrza lub zwykłą awarią starej lampy. Podłączenie żyrandola dla wielu jest zadaniem trudnym. Jeśli stoisz przed takim wyzwaniem i zastanawiasz się, jak podłączyć żyrandol, to ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Opiszemy w nim krok po kroku, jak wygląda podłączenie żyrandola na 3 żarówki. Sprawdź, jak wygląda taki montaż lampy sufitowej, a przekonasz się, że z powodzeniem zrobisz to sam!

Będziesz potrzebować:

  • próbnik napięcia,
  • multimetr,
  • śrubokręt,
  • Contact Cleaner i sucha szmatka.

Ważne!

Pamiętaj, że prąd jest bardzo niebezpieczny, więc zanim rozpoczniesz przy nim pracę, wyłącz go!

Stara instalacja – co warto o niej wiedzieć?

Współczesne instalacje elektryczne zawierają odpowiednie okablowanie. Kolorystyka przewodów nie jest przypadkowa i odgrywa kluczową rolę. Instalacje elektryczne wykonywane kilkadziesiąt lat temu nie zawierały kolorowych przewodów. Co więcej, w tamtych czasach nie stosowano również przewodów ochronnych. Podłączenie lampy sufitowej w takiej instalacji staje się trudniejsze.

Sama kolorystyka przewodów to jedno, dochodzi jeszcze problem zaśniedziałych kabelków. Niekiedy są one już tak krótkie, że nie ma mowy o ich skróceniu. Musimy więc je wyczyścić. Warto zatem zaopatrzyć się w Contact Cleaner marki TECMAXX, który uratuje sytuację. Wystarczy spryskać przewody i styki, a po chwili przetrzeć suchą szmatką, aby usunąć wieloletni nalot i zabrudzenia. Czyste przewody znacznie łatwiej będzie wpiąć w kostkę.

Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki?

 

Krok 1: odłącz zasilanie

To pierwsza czynność, która powinna zawsze zostać wykonana przy jakichkolwiek pracach z prądem. Wyłącz źródło zasilania, aby móc bezpiecznie pracować.

Krok 2: zdemontuj starą lampę

Teraz przyszła pora odkryć karty. Zdemontuj stary żyrandol i odkryj kabelki. Z pewnością będą to tylko 3 żyły. Sprawdź ich stan i jeśli zachodzi taka potrzeba zastosuj Contact Cleaner w celu usunięcia ewentualnego nalotu.

Krok 3: sprawdź przewody

Ponieważ stara instalacja może nie mieć odpowiednich oznaczeń, należy sprawdzić, który przewód jest którym. W tym celu przywróć na chwilę zasilanie prądu i przełącz kontakt tak, jak robisz to, chcąc zapalić światło w pokoju. Teraz ostrożnie sprawdź próbnikiem napięcia każdy z przewodów. Jeden z nich powinien być neutralny, czyli próbnik na nim nie zareaguje. Pozostałe dwa to przewody fazowe, na które próbnik powinien odpowiednio zareagować wskazując napięcie.

Krok 4: ponownie odłącz źródło prądu

Zapamiętaj, które przewody są fazowe i ponownie wyłącz prąd. Warto oznaczyć sobie przewody np. taśmą.

Krok 5: zamontuj nowy żyrandol

Pamiętaj, że podłączenie lampy powinno odbywać się na wyłączonym napięciu! Nowy żyrandol na 3 żarówki będzie zapewne posiadał już kolorowe przewody i zależnie od klasy ochronnej może zawierać dodatkowo żółtozielony przewód ochronny. Pozostałe kable to zwykle czarny lub brązowy (faza) i niebieski (neutralny), które w nowych żyrandolach są już odpowiednio spięte w puszce przyłączeniowej. Twoim zadaniem jest prawidłowe podpięcie kabli sufitowych do nowej kostki przyłączeniowej w żyrandolu.

Nie będzie to problemem, bo wiesz już który kabel wystający z sufitu jest fazowy, a który to tzw. „zero”, czyli przewód neutralny. Wystarczy teraz wpiąć przewody fazowe w kostce łącząc je z kablem czarnym lub brązowym, a przewód zerowy podpiąć do kabli oznaczonych kolorem niebieskim (neutralnych). Tak podpięty żyrandol można już mocować na stałe, gdyż powinien działać prawidłowo!

Contact Cleaner Tecmaxx

(zdj. Tecmaxx)