tecmaxx-49.jpg

Dlaczego powinno się czyścić silnik w samochodzie? Jak wyczyścić silnik w samochodzie? Jakich środek do czyszczenia silnika samochodu będzie skuteczny? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować w trakcie czyszczenia silnika samochodu?

Mycie silnika samochodu wywołuje mieszane uczucia u specjalistów, zajmujących się motoryzacją. Mycie silnika samochodu wielu osobom kojarzy się z szykowaniem auta do sprzedaży. I odwrotnie, są ludzie, którzy twierdzą, że jeśli auto ma umyty silnik, to pewnie jest to grat, z którego leje się olej i umycie silnika miało to zamaskować. Są różne zdania.

Czyszczenie silnika – czy powinno się to robić?

Naszym zdaniem silnik powinno się co pewien czas umyć. Wystarczy co kilka miesięcy.

Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że wszelakiego rodzaju zanieczyszczenia, w połączeniu z wilgocią, są powodem korozji. A chyba nikt nie chce patrzeć na to, jak korozja zżera mu najważniejszą część samochodu. Zżarty przez rdzę kolektor wydechowy wcale nie dodaje silnikowi uroku. Tak samo, jak jakakolwiek rdza, pożerająca metal w komorze silnika, czy atakująca łebki śrub. Trzeba też myśleć o przyszłości auta i o jego wartości, kiedy trafi do sprzedaży. Rdza w komorze silnika na pewno będzie miała negatywny wpływ na negocjacje cenowe.

Drugi powód, dla którego warto myć silnik to możliwość szybkiego zauważenia wycieków płynów eksploatacyjnych. Przykładem może być wyciek oleju spod uszczelki bagnetu olejowego, z uszczelki pod pokrywą zaworów, albo z zużytych simmeringów wału korbowego i wałka rozrządu.

Trzeci powód związany jest z naprawami jednostki napędowej. Każda naprawa silnika i osprzętu silnika powinna być wykonywana w warunkach jak największej czystości. Trudno zachować takie warunki, jeśli cały silnik jest ubrudzony.

Czyszczenie silnika – jak to zrobić w bezpieczny sposób?

Bardzo często mycie silnika, opisywane w różnych artykułach, ilustrowane jest zdjęciami osób, używających do tego celu myjki wysokociśnieniowej. Nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać w takim momencie. Tym bardziej, że takie zdjęcia często pojawiają się w gazetach motoryzacyjnych i ich internetowych działach, albo odpowiednikach. Równie dobrze można zanurzyć samochód w jeziorze. Też się umyje. A potem pójdzie na złom.

Silnik samochodu nie jest dostosowany do działania w sytuacjach, w których zalewa się go wodą. Tak samo, jak reszta osprzętu, znajdująca się w komorze silnika. Zalanie wodą alternatora, filtra powietrza, elementów układu zapłonowego, paska wieloklinowego, paska rozrządu, skrzyneczki z przekaźnikami i bezpiecznikami, układu dolotowego, akumulatora, czujników (można by jeszcze długo wymieniać), będzie mieć fatalne następstwa.

Trzeba się też zastanowić nad tym, że myjka, jak sama nazwa mówi, generuje duże ciśnienie.

Jest ono przydatne przy myciu podwozia i karoserii auta. Ale takie ciśnienie może uszkodzić delikatne czujniki, ich wtyczki, przewody elektryczne…

Wody używa się bardzo ostrożnie i to w niewielkich ilościach. Niektóre części trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed możliwością dostania się do nich wody. Dla bezpieczeństwa, auto powinno się myć w ciepłe dni, aby wszelaka wilgoć jak najszybciej odparowała.

Poza tym, zawsze trzeba odłączyć klemy akumulatora.

Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać, to temperatura silnika. Jednostkę napędową można myć tylko wtedy, gdy będzie zimna, tak samo, jak jej osprzęt.

Mycie silnika – kwestia ekologii

Wielu kierowców nie wie o tym, że mycie karoserii auta na własnej działce, albo przed własnym domem, może skutkować otrzymaniem mandatu. Samochód powinno się myć na myjni, albo z miejscach do tego przeznaczonych. To samo dotyczy silnika. Tutaj sytuacja jest gorsza, bo wiele myjni w ogóle nie pozwala na mycie jednostki napędowej. Podczas mycia jednostki napędowej do środowiska mogą przedostać się resztki oleju silnikowego i innych zanieczyszczeń. 

Dyskusje nad obowiązującym prawem i celowością niektórych przepisów wykraczają zdecydowanie poza ramy tego poradnika.

Mycie silnika – ile trzeba za nie zapłacić? 

Niektóre firmy oferują taką usługę, a średnia cena to od 100 do 150 zł. Co oczywiste, samodzielne umycie silnika to jednak najlepsze i najtańsze rozwiązanie.

Engine Cleaner - Preparat do czyszczenia silnika (zdj. Tecmaxx)

Mycie silnika – skuteczny środek czyszczący Engine Cleaner Tecmaxx

Wybór skutecznego środka czyszczącego ma ogromne znaczenie dla powodzenia całej operacji. Środek powinien być skuteczny w działaniu, wygodny w użyciu, a także bezpieczny dla uszczelek gumowych oraz tworzyw sztucznych, aby nie spowodować uszkodzeń.

Takim środkiem jest Preparat Do Czyszczenia Silnika Engine Cleaner marki Tecmaxx.

Środek zawiera szereg skutecznych substancji aktywnych, które doskonale dają sobie radę z usuwaniem zabrudzeń z olejów, smarów i wszelakiego typu zanieczyszczeń, jakie mogą pojawić się na silniku samochodu.

Engine Cleaner Tecmaxx pakowany jest w litrowe opakowana, wyposażone w wygodny w użyciu i bezpieczny aplikator.

Mycie silnika – ostrożność

Należy pamiętać o tym, że każdy środek czyszczący, przeznaczony do czyszczenia silnika, zawiera silne, aktywne substancje chemiczne. Dlatego należy odpowiednio chronić oczy i skórę, a także nie wdychać oparów środka, po spryskaniu czyszczonych powierzchni.

Mycie silnika – krok po kroku

Co jest potrzebne do skutecznego umycia silnika?

  • Środek Engine Cleancer Tecmaxx;
  • Rękawiczki ochronne, ewentualnie odzież ochronna i okulary;
  • Miska z ciepłą wodą;
  • Kilka bawełnianych szmatek;
  • Zestaw podstawowych narzędzi samochodowych – niezbędny do odłączenia klem akumulatora, a także do demontażu górnych osłon silnika;
  • Folia albo inny materiał ochronny, do zabezpieczenia delikatnych części silnika przed kontaktem z wodą.

Uwaga! Odłączenie akumulatora wiąże się z koniecznością wprowadzania ustawień audio a także komputera samochodowego. W niektórych samochodach premium odłączenie akumulatora może spowodować szereg poważnych problemów z działaniem auta. Warto sprawdzić, czy w danym modelu samochodu można odłączyć akumulator. Jeśli nie, trzeba go skutecznie zabezpieczyć przed wilgocią.

Przygotowanie silnika do mycia:

  • Sprawdzenie, czy silnik jest zimny;
  • Demontaż osłon silnika, jeśli przeszkadzają w umyciu auta (w niektórych samochodach górna osłona może być połączona z filtrem powietrza);
  • Zabezpieczenie wybranych podzespołów przed działaniem wody: alternatora, elementów układu zapłonowego, elementów układu wtryskowego, filtra powietrza, czujników, wtyczek czujników, paska rozrządu, paska wieloklinowego itd.
Użycie preparatu Tecmaxx do czyszczenia silnika (zdj. Tecmaxx)

Mycie silnika:

  • Spryskanie jednego, czyszczonego elementu za pomocą środka do czyszczenia silników Engine Cleaner Tecmaxx;
  • Odczekanie kilku minut, aby dać czas na działanie środka i rozpuszczenie zanieczyszczeń;
  • Zmycie rozpuszczonych zanieczyszczeń i resztek środka z czyszczonej powierzchni, za pomocą szmatki, zmoczonej w ciepłej wodzie;
  • Powtórzenie powyższych czynności, jeśli pozostały jeszcze jakieś zanieczyszczenia;
  • Wytarcie czyszczonej części do sucha i przejście do czyszczenia kolejnej powierzchni.

Poza samym silnikiem, środek można użyć do czyszczenia metalowych powierzchni w komorze silnika.

Tecmaxx Engine Cleaner w akcji – czyszczenia silnika

Na powyższych zdjęciach widać efekty zastosowania środka Engine Cleaner Tecmaxx na silniku samochodu Opel Agila.

Poniższe zdjęcia ilustrują, jak przebiegało czyszczenie silnika w samochodzie Seat Cordoba. Środek za każdym razem został użyty tylko raz, aby pokazać skuteczność jego działania.

Seat – silnik przed czyszczeniem.

Głowica Silnika (zdj. Tecmaxx)

Na głowicy widoczne są zaschnięte zacieki po oleju silnikowym. Silnik po spryskaniu środkiem Engine Cleancer Texmaxx zaczyna rozpuszczać zanieczyszczenia. Po kilku minutach (czas potrzebny do rozpuszczenia środka) resztki środka i rozpuszczone zanieczyszczenia zostały starte za pomocą szmatki, zamoczonej w ciepłej wodzie. Wszystkie zanieczyszczenia zostały bez problemu usunięte z głowicy silnika. Środek usunął również wiele zanieczyszczeń (w tym plam rdzy) z kolektora wydechowego.

Engine Cleaner Tecmaxx preparat do czyszczenia silnika idealnie sprawdził się również przy oczyszczaniu kielicha zawieszenia, który był pokryty szeregiem zanieczyszczeń i pierwszymi nalotami korozji. Teraz kielich wygląda prawie jak nowy.  

Zawieszenie Silnika (zdj. Tecmaxx)

Engine Cleaner Tecmaxx poradził sobie również z oczyszczeniem elementów zawieszenia silnika, które były pokryte potężną warstwą zaschniętego błota i… innych rzeczy, które trudno sklasyfikować. Miał też pozytywny wpływ na poduszkę silnika i zawieszenie silnika i to po jednym użyciu.

Warto od czasu do czasu (naszym zdaniem, co kilka miesięcy) dokładnie wyczyścić silnik, a także całą komorę silnika. Dzięki temu zapobiegniemy atakom korozji, wszystkie problemy techniczne, związane z wyciekami, będą od razu widoczne, a samo silnik będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie.

Michał Lisiak