kran naprawa

Cieknący kran to problem, który nie tylko irytuje, ale także generuje koszty. Wbrew pozorom jego naprawa nie musi sprowadzać się do wzywania hydraulika. Warto samemu spróbować go naprawić. W większości przypadków za taką usterkę odpowiada zużyta uszczelka. Jednak wymiana uszczelki w kranie nie generuje zbyt wielu problemów. A zatem jak naprawić cieknący kran?

 

Będziesz potrzebować:

  • klucz płaski, nastawny,
  • komplet uszczelek,
  • płaski śrubokręt,
  • nożyk,
  • smar silikonowy.

 

Lokalizacja problemu

Aby móc naprawić usterkę, najpierw trzeba ją zdiagnozować. Najczęściej powodem problemu są ruchome elementy kranu. Zatem woda może cieknąć przy wylewce oraz obok sworzni pokrętła. Niezależnie od źródła problemu, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, zakręć główny zawór doprowadzający wodę do armatury! Znajdziesz go przy wodomierzu. Odcinając dopływ wody, uchronisz kuchnię czy łazienkę przed zalaniem.

Problem na głowicy? Sprawdź, jak naprawić przeciekający kran!

Gdy woda wycieka w okolicach sworznia pokrętła, źródło problemu może znajdować się w głowicy. Aby go usunąć, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Krok 1: usuń zaślepkę i odkręć pokrętło.

Używając nożyka, usuń zaślepkę, delikatnie ją podważając. Następnie odkręć śrubokrętem śrubę mocującą i zdejmij pokrętło.

Krok 2: sprawdź dławicę.

Kluczem płaskim lub nastawnym upewnij się, czy dławica jest dobrze dokręcona. Bardzo często wystarczy jedynie ją dokręcić, by problem został usunięty. Jeśli jednak dławica nie była luźna, będziesz musiał wymienić uszczelkę. W tym celu odkręć dławicę, wymień uszczelkę i wkręć ją z powrotem, dobrze dociskając.

Krok 3: nasmaruj uszczelkę.

Po dokręceniu dławicy nanieś na uszczelkę niewielką ilość Smaru silikonowego TECMAXX, który doskonale chroni części gumowe. Smar silikonowy przedłuży jej żywotność, gwarantując świetną elastyczność.

Krok 4: nakręć pokrętło.

Załóż z powrotem pokrętło i zaślepkę, a następnie przywróć dopływ wody i upewnij się, że problem został zażegnany.

 

Problem przy wylewce? Sprawdź, jak wymienić uszczelkę w kranie!

Jeśli zaś woda wycieka przy wylewce, najprawdopodobniej usterce uległa uszczelka zlokalizowana w tym miejscu. Jej wymiana zajmie Ci dosłownie parę minut. A więc do dzieła!

Krok 1: odkręć wylewkę.

W tym celu użyj klucza płaskiego lub nastawnego. Po odkręceniu śruby mocującej wyjmij wylewkę i sprawdź uszczelkę.

Krok 2: wymień uszczelkę na nową.

Zużytą uszczelkę zamień na nową. Pamiętaj, że musi mieć dokładnie te same wymiary. Jeśli nie masz pewności, jaką uszczelkę kupić, udaj się do sklepu ze starą, a sprzedawca pomoże dobrać tę odpowiednią.

Krok 3: załóż wylewkę i nasmaruj uszczelkę.

Po wymianie uszczelki warto zastosować również Smar silikonowy TECMAXX. Nanieś precyzyjnie niewielką ilość smaru na uszczelkę. Zapewnia on elastyczność częściom gumowym, co przyczyni się do wydłużenia żywotności uszczelki i zapobiegnie tego typu usterkom w przyszłości.

Krok 4: przykręć wylewkę.

Kiedy już nasmarujesz uszczelkę, dokręć dokładnie śrubę mocującą wylewkę, by zapewnić dobry docisk uszczelki. Teraz możesz już włączyć dopływ wody i sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

 

Naprawa cieknącego kranu nie jest trudna i nie wymaga zastosowania wielu narzędzi. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych kluczy, śrubokrętów i oczywiście komplet uszczelek. Dobrze też mieć w domu smar silikonowy, który zabezpieczy uszczelki przed zasychaniem i znacznie wydłuży ich żywotność.

 

Smar silikonowy kran

(zdj. Tecmaxx )